• Język polski

ORAZ ZASADY POPRAWY OCENY

Z JĘZYKA POLSKIEGO KLAS IV-VIII

w SZKOLE PODSTAWOWEJ W LASKU

Formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów.
          Oceny bieżące wyrażone stopniem w skali od 6 do 1 będą wystawiane za następujące formy sprawdzania wiadomości i umiejętności:

Prace klasowe – na jednej lub dwóch godzinach lekcyjnych, obejmują prace twórcze uczniów sprawdzające stopień opanowania poznanych form wypowiedzi pisemnych. Prace klasowe sprawdzane są w ciągu 2 tygodni. Prace pisemne twórcze– badają umiejętność redagowania różnych form wypowiedzi pisemnych.

W pracy twórczej ocenie podlega:

o   zrozumienie tematu;

o   znajomość opisywanych zagadnień;

o   sposób prezentacji;

o   znajomość danej formy wypowiedzi;

o   poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna;

o   konstrukcja pracy i jej forma graficzna;

Sprawdziany wiadomości – są obowiązkowe, zapowiadane uczniom i wpisywane do dziennika z tygodniowym wyprzedzeniem. Sprawdzane w ciągu 2 tygodni.
          Sprawdziany przeprowadzane są po omówieniu określonej partii materiału np. jednego działu lub po zrealizowaniu materiału w okresie czy roku.

Sprawdziany ze znajomości lektur- są przeprowadzane przed rozpoczęciem omawiania lektury

Dyktanda przeprowadza się po wprowadzeniu i utrwaleniu określonych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych..
          Każde dyktando sprawdza stopień opanowania pewnych zasad ortograficznych.
          Dyktanda będą oceniane następująco:

o   celujący – bezbłędnie,

o    bardzo dobry-  1 błąd

o   dobry – 2 błędy

o   dostateczny – 3-4 błędy

o   dopuszczający – 5-6 błędów

o   niedostateczny – 7 i więcej błędów

Kartkówki –z trzech ostatnich tematów lekcji lub sprawdzające pracę domową. Trwają 15-20 minut, nie muszą być zapowiadane.

Praca domowa  Jeśli uczeń nie odrobi pracy domowej zadanej na dłuższy czas, wówczas otrzymuje ocenę niedostateczną.
          Prace domowe mogą być pisemne, ustne lub mogą polegać na przygotowaniu określonych materiałów potrzebnych na lekcję.
          Prace domowe mogą być krótkie i długoterminowe.

Spisywanie prac domowych, na kartkówkach, sprawdzianach wiadomości i pracach klasowych jest jednoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Prowadzenie zeszytu przedmiotowego (ew. zeszytu ćwiczeń) – uczeń obowiązkowo prowadzi zeszyt.

Wypowiedzi ustne – to udział i przygotowanie ucznia do zajęć oraz spójna odpowiedź na pytania nauczyciela.
          W wypowiedzi ustnej ocenie podlega:

o   znajomość zagadnienia;

o   samodzielność wypowiedzi;

o   kultura języka;

o   precyzja, jasność, oryginalność ujęcia tematu;

Praca w zespole – ocenę za pracę w grupie może otrzymać cały zespół lub indywidualny uczeń.
          Ocenie podlegają umiejętności:

o   planowanie i organizacja pracy grupowej;

o   efektywne współdziałanie;

o   wywiązywanie się z powierzonych ról;

o   rozwiązywanie problemów w sposób twórczy;

Recytacja – uczniowie przygotowują recytację fragmentów prozy lub utworu poetyckiego (w zależności od wymagań w danej klasie).
          Kryteria oceny recytacji:

I.     1.Zgodność z tekstem;

II.     Płynność recytacji ( bez poprawek, czekania na podpowiedź);

III.     Przestrzeganie znaków przestankowych;

IV.     Dostosowanie tempa recytacji i barwy głosu do treści oraz nastroju wybranego fragmentu;

V.     Gesty i mimika;

Pierwszy warunek – dopuszczający
          Pierwszy i drugi warunek – dostateczny
          Pierwszy, drugi i trzeci warunek – dobry
          Pierwszy, drugi, trzeci i czwarty warunek – bardzo dobry
          Wszystkie warunki – celujący

III. ZASADY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NIEOBECNYCH W SZKOLE PRZED DŁUŻSZY OKRES CZASU

• sprawdzian pisemny z zadanej partii materiału uczeń po uzgodnieniu z nauczycielem pisze w terminie nie dłuższym niż 2 tygodnie .

IV. WYMAGANIA EDUKACYJNE W STOSUNKU DO UCZNIA, U KTÓREGO STWIERDZONO SPECYFICZNE TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ LUB DEFICYTY ROZWOJOWE

• wobec tych uczniów stosuje się zalecenia poradni zawarte w orzeczeniu lub opinii,
          • zmniejszenie ilości, stopnia trudności i obszerności zadań wykonywanych w klasie,
          • zadawanie do domu tyle, ile uczeń jest w stanie samodzielnie wykonać,