WYMAGANIA EDUKACYJNE
PRZYRODA KLASA IV
WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH rok szkolny 2025/2026
Nauczyciel na początku roku szkolnego informuje ucznia o:
a) wymaganiach edukacyjnych
b) sposobach sprawdzania osiągnięć
c) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej.
WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY
Ocenę niedostateczną może otrzymać uczeń, który:
· nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej,
· nie potrafi rozwiązywać problemów przedmiotowych o elementarnym stopniu trudności, nawet przy pomocy nauczyciela,
· nie zna podstawowych określeń przyrodniczych,
· nie potrafi współpracować w zespole i skutecznie porozumieć się w różnych sytuacjach,
· jest nie aktywny na lekcjach,
· nie wywiązuje się z obowiązku szkolnego, nie odrabia zadań dom.
Ocenę dopuszczającą może otrzymać uczeń, który:
· ma braki w wiadomościach i umiejętnościach określonych w podstawie programowej
· rozpoznaje i nazywa podstawowe zjawiska przyrody;
· posługuje się podstawowymi pojęciami przyrodniczymi
· posiada przejawiający się w życiu codziennym pozytywny stosunek do środowiska przyrodniczego.
Ocenę dostateczną może otrzymać uczeń, który:
· zna podstawowe pojęcia przyrodnicze;
· rozpoznaje i ocenia postawy wobec środowiska przyrodniczego;
· posługuje się mapą, jako źródłem wiedzy przyrodniczej;
· obserwuje pośrednio i bezpośrednio procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym, potrafi je opisać.
Ocenę dobrą może otrzymać uczeń, który:
· właściwie wykorzystuje przyrządy do obserwacji i pomiarów elementów przyrody;
· korzysta z różnych źródeł informacji takich jak: telewizja, Internet, czasopisma przyrodnicze, popularnonaukowe i inne; dostrzega wpływ przyrody na życie i gospodarkę człowieka; proponuje działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego;
· ocenia relacje między działalnością człowieka a środowiskiem przyrodniczym;
· dokonuje porównań zjawisk i elementów przyrody posługując się terminologią przyrodniczą;
· wykonuj e zaplanowaną obserwację lub eksperyment.
Ocenę bardzo dobrą może otrzymać uczeń, który:
· w pełni opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
· projektuje doświadczenia i prezentuje je;
· dostrzega i ocenia związki w przebiegu zjawisk przyrodniczych i działalności człowieka;
· przewiduje następstwa i skutki działalności człowieka oraz przebiegu procesów naturalnych w przyrodzie;
· wyjaśnia je, rozwiązuje problemy;
· sprawni e posługuje się zdobytymi wiadomościami;
· rozwiązuje problemy w nowych sytuacjach.
Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który:
· wykracza swoją wiedzą poza podstawy programowe;
· selekcjonuje wiedzę, interpretuje zjawiska, tworzy hipotezy;
· samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia wykorzystując, różne źródła informacji;
· potrafi stosować wiadomości w sytuacjach problemowych;
· umie formułować i dokonywać analizy lub syntezy nowych zjawisk;
· osiąga sukcesy w konkursach na szczeblach wyższych niż szkolnym.
Sposoby sprawdzania osiągnięć.
1.Ocenianiu podlega:
a) wiedza
b) umiejętności
c) aktywność na lekcji (np. udział w dyskusjach, samodzielność w rozwiązywaniu zadań i problemów, praca w grupie, wkład w pracę)
d) prezentacja przygotowanej samodzielnie pracy (np. praca domowa, prezentacja multimedialna, przygotowany materiał do nowej lekcji).
2.Ocenianie ma na celu informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych.
3.Do oceny efektów pracy ucznia stosowane jest ocenianie w postaci komentarza ustnego. Ma on być wskazówką do dalszej nauki i zdobycia lepszych wyników z przedmiotu.
4.Sprawdzanie wiadomości i umiejętności ucznia odbywa się w sposób systematyczny i obejmuje zróżnicowane formy oceny:
a) sprawdziany
§ obejmują zakres działu (lub jego części)
§ uczeń otrzymuje informacje o ich terminie i zakresie materiału z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem
§ uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek napisania go na kolejnej lekcji, w przypadku dłuższej nieobecności (spowodowanej np. chorobą) uczeń pisze sprawdzian w terminie ustalonym przez nauczyciela
§ uczeń ma obowiązek poprawienia oceny niedostatecznej ze sprawdzianu w ciągu dwóch tygodni od daty jej wystawienia,
§ uczeń ma prawo do poprawienia pozytywnej oceny ze sprawdzianu na wyższą w terminie wyznaczonym przez nauczyciela, jednak nie później niż w ciągu dwóch tygodni od przekazania wyników, w przypadkach losowych – usprawiedliwionej nieobecności w szkole, nie później niż w ciągu dwóch tygodni po powrocie do szkoły, nieprzestrzeganie tej zasady jest równoznaczne z niemożliwością poprawy oceny, poprawa odbywa się po lekcjach
§sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia przechowywane są w szkole, uczeń zapoznaje się z wynikami na lekcji, a rodzice maja wgląd do poprawionych prac pisemnych na zebraniach klasowych lub po ustaleniu terminu z nauczycielem
b) kartkówki
§ nie muszą być zapowiadane i obejmują materiał z trzech ostatnich tematów lekcji
§ uczeń może poprawić ocenę niedostateczną z kartkówki w terminie do dwóch tygodni od daty jej wystawienia, poprawa odbywa się po lekcjach
§ niesamodzielne pisanie (ściąganie, odpisywanie) sprawdzianów, kartkówek powoduje otrzymanie przez ucznia oceny niedostatecznej
c) odpowiedzi ustne
§ obejmują materiał z trzech ostatnich tematów lekcji
d) aktywność i praca na lekcji
e) zadania domowe są obowiązkowe
f) zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń
5.Uczeń może otrzymać dodatkowe oceny za wykonane prace nadobowiązkowe
6.Uczeń na każdej lekcji obowiązkowo powinien mieć: zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń oraz podręcznik .
7.Wszystkie braki (wiadomości, informacje w zeszycie, wykonane ćwiczenia, prace domowe) wynikające z dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole (np. choroby) uczeń powinien uzupełnić w terminie do dwóch tygodni.
8.Uczeń ma prawo 2 razy w semestrze zgłosić na początku lekcji, że jest nieprzygotowany. Przez nieprzygotowanie rozumie się: brak zeszytu, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi. Nieprzygotowanie nie dotyczy testów, sprawdzianów, kartkówek i innych zapowiedzianych wcześniej form sprawdzania wiedzy. Po wykorzystaniu nieprzygotowania za każde następne uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
9.W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uczeń może być zwolniony z kartkówki lub odpowiedzi, ale nie zwalnia go to z obowiązku uzupełnienia wiadomości, które nauczyciel ma prawo skontrolować na najbliższej lekcji.
10.Oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe ustala się w stopniach według następującej skali: celujący cel 6 ,bardzo dobry bdb 5, dobry db 4, dostateczny dst 3, dopuszczający dp 2 ,niedostateczny ndst 1.
11.W celu dokładniejszego pokazania jakości pracy ucznia dopuszcza się przy ocenach cząstkowych oraz ocenach śródrocznych plusy i minusy.
12.Przy pisemnym sposobie sprawdzania osiągnięć ucznia wykorzystującym system punktowy, w następujący sposób przelicza się % na oceny:
§ 98% - 100% - celujący,
§ 91% - 97% - bardzo dobry,
§ 71% -90%- dobry
§ 51%-70% -dostateczny,
§31% -50% -dopuszczający,
§ 0% -30% -niedostateczny.
13.Jeżeli uczeń nie napisze pracy pisemnej w podanym terminie, wówczas zobowiązany jest do napisania jej w terminie ustalonym przez nauczyciela. Nie przystąpienie do sprawdzianu jest równoznaczne z wystawieniem oceny niedostatecznej
14.Dopuszcza się stosownie przez nauczyciela następujących znaków graficznych:
§ „(+)”, „(-)” aktywność ucznia na lekcji, praca na lekcji
§ „ np.’’ nieprzygotowanie ucznia do lekcji
15.Ocenę śródroczną i roczną wystawia się na podstawie ocen bieżących. Największą wagę mają oceny ze sprawdzianów, następnie z kartkówek i odpowiedzi uczniów. Pozostałe oceny są wspomagające. Ocena roczna i śródroczna nie jest średnia arytmetyczną.
Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana oceny klasyfikacyjnej rocznej znajdują się w statucie szkoły.