WYMAGANIA EDUKACYJNE

        • PRZYRODA KLASA IV

           

          WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH  ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH rok szkolny 2025/2026

          PRZYRODA_4KL_WYM_ED_26.docx

           

          Nauczyciel na początku roku szkolnego informuje ucznia o:

           a) wymaganiach edukacyjnych

           b) sposobach sprawdzania osiągnięć

          c) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej.

          WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

           Ocenę niedostateczną może otrzymać uczeń, który:

          · nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej,

          · nie potrafi rozwiązywać problemów przedmiotowych o elementarnym stopniu trudności, nawet przy pomocy nauczyciela,

          · nie zna podstawowych określeń przyrodniczych,

          · nie potrafi współpracować w zespole i skutecznie porozumieć się w różnych sytuacjach,

          · jest nie aktywny na lekcjach,

          · nie wywiązuje się z obowiązku szkolnego, nie odrabia zadań dom.

            Ocenę dopuszczającą może otrzymać uczeń, który:

          · ma braki w wiadomościach i umiejętnościach określonych w podstawie programowej

          · rozpoznaje i nazywa podstawowe zjawiska przyrody;

          · posługuje się podstawowymi pojęciami przyrodniczymi

          · posiada przejawiający się w życiu codziennym pozytywny stosunek do środowiska przyrodniczego.

          Ocenę dostateczną może otrzymać uczeń, który:

          · zna podstawowe pojęcia przyrodnicze;

          · rozpoznaje i ocenia postawy wobec środowiska przyrodniczego;

          · posługuje się mapą, jako źródłem wiedzy przyrodniczej;

          · obserwuje pośrednio i bezpośrednio procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym, potrafi je opisać.

           Ocenę dobrą może otrzymać uczeń, który:

          · właściwie wykorzystuje przyrządy do obserwacji i pomiarów elementów przyrody;

          · korzysta z różnych źródeł informacji takich jak: telewizja, Internet, czasopisma przyrodnicze, popularnonaukowe i inne; dostrzega wpływ przyrody na życie i gospodarkę człowieka; proponuje działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego;

          · ocenia relacje między działalnością człowieka a środowiskiem przyrodniczym;

          · dokonuje porównań zjawisk i elementów przyrody posługując się terminologią przyrodniczą;

          · wykonuj e zaplanowaną obserwację lub eksperyment.

           Ocenę bardzo dobrą może otrzymać uczeń, który:

          · w pełni opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,

          · projektuje doświadczenia i prezentuje je;

          · dostrzega i ocenia związki w przebiegu zjawisk przyrodniczych i działalności człowieka;

          · przewiduje następstwa i skutki działalności człowieka oraz przebiegu procesów naturalnych w przyrodzie;

          · wyjaśnia je, rozwiązuje problemy;

          · sprawni e posługuje się zdobytymi wiadomościami;

          · rozwiązuje problemy w nowych sytuacjach.

           Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który:

          · wykracza swoją wiedzą poza podstawy programowe;

          · selekcjonuje wiedzę, interpretuje zjawiska, tworzy hipotezy;

          · samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia wykorzystując, różne źródła informacji;

          · potrafi stosować wiadomości w sytuacjach problemowych;

          · umie formułować i dokonywać analizy lub syntezy nowych zjawisk;

          · osiąga sukcesy w konkursach na szczeblach wyższych niż szkolnym.

           

          Sposoby sprawdzania osiągnięć.

          1.Ocenianiu podlega:

           a) wiedza

           b) umiejętności

           c) aktywność na lekcji (np. udział w dyskusjach, samodzielność w rozwiązywaniu zadań i problemów, praca w grupie, wkład w pracę)

           d) prezentacja przygotowanej samodzielnie pracy (np. praca domowa, prezentacja multimedialna, przygotowany materiał do nowej lekcji).

          2.Ocenianie ma na celu informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych.

          3.Do oceny efektów pracy ucznia stosowane jest ocenianie w postaci komentarza ustnego. Ma on być wskazówką do dalszej nauki i zdobycia lepszych wyników z przedmiotu.

          4.Sprawdzanie wiadomości i umiejętności ucznia odbywa się w sposób systematyczny i obejmuje zróżnicowane formy oceny:

           a) sprawdziany

          § obejmują zakres działu (lub jego części)

          § uczeń otrzymuje informacje o ich terminie i zakresie materiału z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem

          § uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek napisania go na kolejnej lekcji, w przypadku dłuższej nieobecności (spowodowanej np. chorobą) uczeń pisze sprawdzian w terminie ustalonym przez nauczyciela

          § uczeń ma obowiązek poprawienia oceny niedostatecznej ze sprawdzianu w ciągu dwóch tygodni od daty jej wystawienia,

          § uczeń ma prawo do poprawienia pozytywnej oceny ze sprawdzianu na wyższą w terminie wyznaczonym przez nauczyciela, jednak nie później niż w ciągu dwóch tygodni od przekazania wyników, w przypadkach losowych – usprawiedliwionej nieobecności w szkole, nie później niż w ciągu dwóch tygodni po powrocie do szkoły, nieprzestrzeganie tej zasady jest równoznaczne z niemożliwością poprawy oceny, poprawa odbywa się po lekcjach

          §sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia przechowywane są w szkole, uczeń zapoznaje się z wynikami na lekcji, a rodzice maja wgląd do poprawionych prac pisemnych na zebraniach klasowych lub po ustaleniu terminu z nauczycielem

           b) kartkówki

          § nie muszą być zapowiadane i obejmują materiał z trzech ostatnich tematów lekcji

          § uczeń może poprawić ocenę niedostateczną z kartkówki w terminie do dwóch tygodni od daty jej wystawienia, poprawa odbywa się po lekcjach

          § niesamodzielne pisanie (ściąganie, odpisywanie) sprawdzianów, kartkówek powoduje otrzymanie przez ucznia oceny niedostatecznej

           c) odpowiedzi ustne

          § obejmują materiał z trzech ostatnich tematów lekcji

           d) aktywność i praca na lekcji

           e) zadania domowe są obowiązkowe

          f) zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń

          5.Uczeń może otrzymać dodatkowe oceny za wykonane prace nadobowiązkowe

          6.Uczeń na każdej lekcji obowiązkowo powinien mieć: zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń oraz podręcznik .

          7.Wszystkie braki (wiadomości, informacje w zeszycie, wykonane ćwiczenia, prace domowe) wynikające z dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole (np. choroby) uczeń powinien uzupełnić w terminie do dwóch tygodni.

          8.Uczeń ma prawo 2 razy w semestrze zgłosić na początku lekcji, że jest nieprzygotowany. Przez nieprzygotowanie rozumie się: brak zeszytu, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi. Nieprzygotowanie nie dotyczy testów, sprawdzianów, kartkówek i innych zapowiedzianych wcześniej form sprawdzania wiedzy. Po wykorzystaniu nieprzygotowania za każde następne uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

          9.W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uczeń może być zwolniony z kartkówki lub odpowiedzi, ale nie zwalnia go to z obowiązku uzupełnienia wiadomości, które nauczyciel ma prawo skontrolować na najbliższej lekcji.

          10.Oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe ustala się w stopniach według następującej skali: celujący cel 6 ,bardzo dobry bdb 5, dobry db 4, dostateczny dst 3, dopuszczający dp 2 ,niedostateczny ndst 1.

          11.W celu dokładniejszego pokazania jakości pracy ucznia dopuszcza się przy ocenach cząstkowych oraz ocenach śródrocznych plusy i minusy.

          12.Przy pisemnym sposobie sprawdzania osiągnięć ucznia wykorzystującym system punktowy, w następujący sposób przelicza się % na oceny:

          § 98% - 100% - celujący,

          § 91% - 97% - bardzo dobry,

          § 71% -90%- dobry

          § 51%-70% -dostateczny,

          §31% -50% -dopuszczający,

          § 0% -30% -niedostateczny.

          13.Jeżeli uczeń nie napisze pracy pisemnej w podanym terminie, wówczas zobowiązany jest do napisania jej w terminie ustalonym przez nauczyciela. Nie przystąpienie do sprawdzianu jest równoznaczne z wystawieniem oceny niedostatecznej

          14.Dopuszcza się stosownie przez nauczyciela następujących znaków graficznych:

          § „(+)”, „(-)” aktywność ucznia na lekcji, praca na lekcji

          § „ np.’’ nieprzygotowanie ucznia do lekcji

          15.Ocenę śródroczną i roczną wystawia się na podstawie ocen bieżących. Największą wagę mają oceny ze sprawdzianów, następnie z kartkówek i odpowiedzi uczniów. Pozostałe oceny są wspomagające. Ocena roczna i śródroczna nie jest średnia arytmetyczną.

          Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana oceny klasyfikacyjnej rocznej znajdują się w statucie szkoły.