Matematyka
Matematyka
mgr inż. Wojciech Sołtys, mgr Dominika Szeląg
klasy IV,V, VI, VII, VIII
Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych
i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych z matematyki wynikających z podstawy programowej i z realizowanego programu nauczania:I. Ogólne zasady oceniania uczniów
1. Nauczyciel:
• informuje ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie;
• udziela uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu jego rozwoju;
• udziela uczniowi pomocy w nauce, przekazując mu informacje o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
• motywuje ucznia do dalszych postępów w nauce;
• dostarcza rodzicom informacji o postępach, trudnościach w nauce oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia.2. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.
3. Nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę w sposób określony w Statucie Szkoły Podstawowej w Lasku.
4. Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne są udostępniane do wglądu uczniowi i jego rodzicom.
5. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły.
WARUNKI I TRYB OTRZYMYWANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA ROCZNEJ OCENY KLASYFIKACYJNEJ DO WGLĄDU: STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LASKU.
I. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:
Prace klasowe przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu danego działu.• Prace klasowe planuje się na zakończenie każdego działu.
• Uczeń jest informowany o planowanej pracy klasowej z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem
• Przed każdą pracą klasową nauczyciel podaje jej zakres programowy.
• Każdą pracę klasową poprzedza lekcje powtórzeniowa, podczas której nauczyciel zwraca uwagę uczniów na najważniejsze zagadnienia z danego działu.
• Praca klasowa umożliwia sprawdzenie wiadomości.
• Zadania z pracy klasowej są przez nauczyciela omawiane i poprawiane po oddaniu prac.
Każdy uczeń ma prawo poprawić ocenę z pracy klasowej, a uczeń z wynikiem niedostatecznym jest
zobowiązany poprawić pracę klasową na ocenę pozytywną. Jeżeli uczeń nie był w szkole w dniu pisanego sprawdzianu umawia się na dodatkowy termin w celu napisania pracy klasowej.
Sprawdziany (kartkówki) przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu programowego 3 ostatnich jednostek lekcyjnych.
Odpowiedzi ustne: (na bieżąco)obejmuje zakres programowy aktualnie omawianego działu. Oceniając ją, nauczyciel bierze pod uwagę:
· zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem,
· właściwe posługiwanie się pojęciami,
· zawartość merytoryczną wypowiedzi,
· sposób formułowania wypowiedzi.
Zaangażowanie i praca ucznia na lekcji (Ćwiczenia praktyczne ) są oceniane, zależnie od ich charakteru, za pomocą plusów i minusów.
• Plus uczeń może uzyskać m.in. za samodzielne wykonanie krótkiej pracy na lekcji, krótką prawidłową odpowiedź ustną, pracę w grupie, na lekcji przy rozwiązaniu problemu, przygotowanie do lekcji.2
• Minus uczeń może uzyskać m.in. za brak przygotowania do lekcji, brak zaangażowania na lekcji.
• Sposób przeliczania plusów i minusów na oceny: 5 plusów ocena bardzo dobra, 5 minusów ocena niedostateczna.
• w wypadku pracy w grupie stopień zaangażowania w wykonanie ćwiczenia.
Prace dodatkowe obejmują dodatkowe zadania dla zainteresowanych uczniów, przygotowanie do konkursów, prace projektowe wykonane indywidualnie lub zespołowo, przygotowanie gazetki ściennej, wykonanie pomocy naukowych, prezentacji. Oceniając ten rodzaj pracy, nauczyciel bierze pod uwagę m.in.:
• wartość merytoryczną pracy,
• estetykę wykonania,
• wkład pracy ucznia,
• sposób prezentacji,
• oryginalność i pomysłowość pracy.
Ocenianie:
Procentowe przeliczanie punktów na oceny:0 % - 30 % - niedostateczny
31 % - 49 % - dopuszczający
50% - 69 % - dostateczny
70 % - 89 % - dobry
90% - 98% - bardzo dobry
99% - 100% - celujący
Łagodniejsze ocenianie uczniów z dostosowaniem wymagań edukacyjnych na sprawdzianach:0 - 25 % niedostateczny
26 - 44 % dopuszczający
45 - 60 % dostateczny
61 - 79 % dobry
80 - 90 % bardzo dobry
91 % - 100 % celujący
Ocena za I i II okres wystawiana jest z ocen bieżących, gdzie pod uwagę brane są oceny z prac klasowych, kartkówek i odpowiedzi ustnych. Prace dodatkowe zadania i zaangażowanie jest dla nauczyciela podstawą do podniesienia stopnia, gdy ocena się waha.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA LEKCJACH MATEMATYKI:
· Uczeń na lekcje jest każdorazowo przygotowany (ma uzupełniony zeszyt przedmiotowy, odrobione prace domowe oraz posiada potrzebne do lekcji pomoce i materiały). Podczas zajęć zajmuje stałe miejsce w ławce, nie spaceruje po klasie, nie spożywa posiłków, nie pije napojów, nie żuje gumy.
· Uczeń zobowiązany jest do zachowania ciszy oraz spokoju podczas lekcji, by nie zakłócać i nie utrudniać pracy innym. Jeśli chce się wypowiedzieć, podnosi w górę rękę, a po otrzymaniu zgody nauczyciela odpowiada. Podczas zajęć uczeń słucha, co mówią inni - nie przeszkadza. Jeśli na lekcji prowadzimy dyskusję, słuchamy pełnej wypowiedzi ucznia zabierającego głos, nie przerywamy nikomu.
· Jesteśmy wobec siebie życzliwi, otwarci, tolerancyjny (akceptujemy różnicę zdań).
· Niedozwolone jest używanie podczas zajęć i sprawdzianów korektorów oraz zmazywanych długopisów.
· Uczeń może przekazać rodzicom pracę pisemną(sprawdzian, kartkówka), w szczególności poprawionych i ocenionych prac pisemnych, a po ich podpisaniu przez rodziców, zwrócenie nauczycielowi w określonym terminie.
· Uczeń ma prawo do poprawiania ocen. Za każdym razem informuje o tym nauczyciela; następnie wspólnie decydują o formie, sposobie i terminie „poprawy”.
· Sprawdziany wiadomości, zadania klasowe będą zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i oceniane do 2 tygodni; kartkówki z materiału bieżącego, obejmującego trzy ostatnie tematy lekcyjne nie będą zapowiadane we wcześniejszym terminie.
· Każdy uczeń ma prawo do otrzymania dodatkowych ocen, które może uzyskać biorąc udział w konkursach, wykonując i przygotowując referat, prezentację na temat określony przez nauczyciela lub stworzy własny projekt pracy (po uzgodnieniu z nauczycielem).
· W czasie zajęć uczeń ma prawo do dodatkowych wyjaśnień dotyczących przerabianego w danym momencie materiału.
· W półroczu uczeń może zgłosić dwa nieprzygotowania do lekcji (nie dotyczy to lekcji, na której ma się odbyć zapowiedziany wcześniej test lub sprawdzian)
· Uczeń po skończonych zajęciach zobowiązany jest do uporządkowania swojego stanowiska pracy (posprzątania stolika oraz miejsca wokół niego, zasunięcia krzesełka).
· Uczeń ma obowiązek systematycznego i estetycznego prowadzenia zeszytu przedmiotowego i zeszytu ćwiczeń, które również podlegają ocenie.
· Uczeń, który z powodu nieobecności na zajęciach nie pisał pracy klasowej, testu, sprawdzianu lub kartkówki, zobowiązany jest do napisania zaległych prac pisemnych w ciągu 2 tygodni od powrotu do szkoły, w terminie wyznaczonym przez nauczyciela .Nieobecność na lekcji nie zwalnia ucznia z obowiązku wykonania zadania
domowego oraz opanowania wiadomości i umiejętności.
Wymagania na ocenę celującą– stosowanie znanych wiadomości i umiejętności w sytuacjach trudnych, nietypowych, złożonych.
PAMIĘTAJ! Jesteś zobowiązany do posiadania na lekcjach i w domu zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń i podręcznika, kompletu przyborów geometrycznych (ekierki, linijki i kątomierza, itp.), cyrkla, ołówka oraz kolorowych kredek (mazaków). Masz prawo, w czasie lekcji, do dodatkowych wyjaśnień dotyczących przerabianego w danym momencie materiału.